akvaryum balıkları

warning: Creating default object from empty value in /home/balik/domains/balikvadisi.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Evimizdeki balıkları nasıl bakmalıyız?

balıklar renkli ve rengarengk görünümleriyle insanı enerji verir.peki balıkları evimizde nasıl bakabiliriz.Nelere dikkat etmeliyiz.

Balıklara günde iki veya üç kez birkaç dakika içinde bitirebilecekleri kadar yem verilebilir. Fazla yemlemek hem balıklar için sağlıksızdır, hem de akvaryumunuzun çabuk kirlenmesine ve yosunlanmasına yol açar.
Filtre motor sistemi akvaryuma uygun özelliklerde olmalı, ısısı daima aynı düzeyde tutulmalıdır. Balıklar ısı değişikliklerinden olumsuz etkilenirler. Ortama, oksijen ve doğal yem özelliği sağlayan canlı bitkiler konmalıdır.

Gruplar halindeki Balıklar hakkında!

Balıklarda guruplar halinde yaşayan cinsleride vardır.

Kedi Balıkları (Catfishes)

Ağız yapıları alta dönük,zeminden yemlenen balıklardırlar.Ağızları çevresinde sayıları 4 ile 8 arasında değişen duyargaları vardır.Hemen hemen her akvaryumda kullanılabilirler.Kedi balıkları hakkında genel kanı çöpçü olduklarıdır fakat zeminde olanca güçleriyle yem arayışları onların her bulduklarını yediklerini ve bir temizlik aracı olduklarını göstermez.Kedi balıklarının bu çabası tamamen yem içindir ve akvaryumunuzda oluşan pislikleri temizlemezler sadece fazla atılan yemlerin onlar tarafından tüketileceğinden emin olabilirsiniz.

Kedi balıkları genel olarak renksiz balıklardır fakat bu sınırlı renk çeşidi içerisinde vücutlarındaki benek ve desenleriyle çok hoş çeşitleri de vardır.

Tetralar (Characins)

Dev Danio Balığı

Danio aequipinnatus (Dev Danio)
Dev DanioHabitatı ve Anavatanı: Asya. Hindistan
Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul
Davranış Biçimi: Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl
Üreme: Uygun bulduğu yerlere 1000'e kadar yumurta bırakabilir.
Sıcaklık: 21 - 24 ° C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 12 cm
Su Sertliği: Orta
pH: 7
Genel Yorum: Sürü balığıdır. Erkekler daha küçüktür ve renkleri daha belirgindir. Çok aktiftir, bu aktiflik sakin akvaryum balıklarını rahatsız eder. Bu yüzden kendi gibi aktif balıklarla bakılmalıdır.

Japon Balığı

Carrasius auratus (Japon Balığı)
Japon BalığıHabitatı ve Anavatanı: Asya
Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul

Davranış Biçimi: Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Üreme: Düz yumurta dökerler, çok sayıda yumurtlarlar.

Sıcaklık: 18-24 °C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 20 cm

Su Sertliği: Orta
pH: 7-8

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN!!

Siyah Moli Balığı

Siyah moli balığına bir gözatalım.

Mollienesia sphenops (Siyah Moli)
Siyah MoliHabitatı ve Anavatanı: Orta Amerika bölümünün sakin nehirleri, nehrin denizle buluştuğu bölgeler
Beslenme Biçimi: Kuru yemler, Yosunlar, Kaliteli dondurulmuş tübifex kurdu içermeyen yemler
Davranış Biçimi: Barışcıl Kendi Türlerine Davranısı: Üreme dönemlerinde hafif çatışmalar yaşanabilir
Üreme: Canlı doğum ( Yumurtanın balığın karnından ayrıldıktan hemen sonra yırtılması ile)
Sıcaklık: 20-28 C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 12 cm
Su Sertliği: 10-25
pH: 7-7,8

Genel olarak:

Kılıçkuyruk

Kılıç Kuyruk Balığı Hakkında Genel Bilgi :

Parazitlerden kolay etkilenen canlı doğuranlardandır. Dişi erkek ayrımı yüzgeç ve kuyruklar sayesinde tespit edilir. En kolay yöntemi ise kuyruklarındaki uzantıdır. Genel olarak barışçıl canlılardır. Fakat zaman zaman erkekler arasında agresiflik veya farklı türlerin erkeklerini korkutma gibi durumlarda gözlenir. Yaşlı dişilerde dişiliğini kaybetme özelliği vardır ve erkeğe döüşüm gözlenmektedir. Sudaki parazitlerden kolay etkilenip hasta olabilirler. Yem olarak kuru yemlerle besleyebilirsiniz ayrıca iyi bir yosun yiyicisidir. Yosun tabletleri kullanabilirsiniz.

Kavgacı Siyam balığı

Eşanlamlılar:Betta trifasciata, Betta pugnax
Habitat:Tayland, Kamboçya, Laos
Büyüklük:7 cm
Davranış:Türe uygun karma akvaryumlar için.
Beslenme:Karnivor; etçil.
Üreme:Su yüzeyinde köpükten yuva
Su şartları:pH: 7, Sıcaklık: 24-30°C
En küçük akvaryum:30 cm
Yüzme seviyesi:Üst
Bakım:Biraz tecrübe gerektirir

Canlı renkleriyle akvaryumları süsle­yen bu balığın bir adı da kavgacı Siyam balığıdır. Bütün öbür hayvanlar gibi balıklar da belirli zamanlarda, özellikle üreme mevsi­minde birbirleriyle dövüşürler. Ama küçük bir balık olan beta (Betta splendens) öylesine hırçın ve kavgacıdır ki, anayurdu olan Tay­land'da (eski Siyam) özel beta dövüşleri düzenlenir.

Rengarenk Discuslar

İşte en sevdiklerimden olan diskuslar.Renkli ve capcanlı sevimlilikleri ve kendilerne hayran bırakıcı yüzmeleri ayrıcalıkları diyebiliririm.

Discus Balığı’ akvaryum dünyasının en gözde canlılarındandır. Discus’lar muhteşem renkleri ve göz alıcı vücut yapılarıyla her akvaristin rüyalarını süsler. Güney Amerika cichlid familyasının bir üyesidir. Latince adı ‘Symphsodon aequifasciatus’dur. Ataları güney Amerikalı olsa da günümüzde akvaryumlarda beslenen discus’lar, Asya kökenli balık üretim çiftliklerinden gelmektedir. Amazon nehrinde bulunan discus balıkları ile akvaryumlarda beslenen discus’lar şekil itibariyle birbirlerinden oldukça farklılaşmışlardır.

Evcil hayvan olarak neden balık seçilmeli?

Herkes evinde bir hayvanı olsun ister.
Çoğumuz eve renk gelsin oyalanayım bir can olsun ister.
Peki evcil hayvan seçerken neden balık tercih etmeliyiz.

İşte dikkate alınması geeken bilgiler.

Çünkü evinizin geniş, aydınlık olmasına ya da bahçeli olmasına gerek yoktur. Günümüz şartlarında stres atmak için hayvan terapisini seçenlerdenseniz; büyük apartman bloklarında oturmanız sizi bu zevkten mahrum bırakacak sebeplerden değildir.

Ayrıca bu şirin hayvanların gezdirme, tuvalete çıkartma gibi ihtiyaçları da yoktur, ortalığı kirletmezler. Çok uzun sürmedikçe evde yalnız kalamamak gibi problemleri olmaz. Gürültüleri yoktur. Tek istedikleri genişçe bir cam kap ve biraz sudur. Akvaryumun bakımı da kolaydır, günde birkaç dakika yeterlidir ve büyük maliyet gerektirmez.

Son yorumlar

Balık Ve Hayat

Sadece balıkla beslenip hiçbir gıda eksikliği olmadan yaşam sürdürmek mümkün olduğunu?

Bu şekilde tektip beslenme ile eksiksiz beslenilecek başka bir gıdanın olmadığını BILIYORMUYDUNUZ?

Rabbıme Şükürler Olsun!!!

İçeriği paylaş