akvaryum

warning: Creating default object from empty value in /home/balik/domains/balikvadisi.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Leopar Danio

Brachydanio frankei (Leopar Danio)
Leopar DanioHabitatı ve Anavatanı: Hindistan
Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul
Davranış Biçimi: Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl
Üreme: Uygun bulduğu yerlere 500'e kadar yumurta saçar.
Sıcaklık: 18 - 24 ° C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 6 cm
Su Sertliği: Yumuşak - Sert
pH: 7
Genel Yorum: Çok dayanıklı bir sürü balığıdır. Adını leopara benzeyen desenlerinden alır.

Kılıçkuyruk Balığı

Xiphophorus helleri (Kılıçkuyruk)
KılıçkuyrukHabitatı ve Anavatanı: Tüm Orta Amerikanın hafif akıntılı nehirleri

Beslenme Biçimi: Etçil-Otçul
Davranış Biçimi: Barışçıl
Üreme: Canlı doğum ( Yumurtanın balığın karnından ayrıldıktan hemen sonra yırtılması ile)
Sıcaklık: 20°-28°C
En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkekler kuyruk hariç 10cm, dişiler 12cm cm
Su Sertliği: 10°-25°
pH: 7.0-8.3

Genel olarak kısaca özetlersek eğer, cinsiyet ayrımı kuyruklar ve alt yüzgeçler sayesinde yapılır, en kolayı kuyruktan tespittir, Kuyuğunda kılıç şeklinde uzantısı olan balıklar erkektir. Parazitler tarafından rahatsız edilen veya yaşlanan dişilerde erkeğe dönüşüm gözlenmiştir. Diğer balıklara karşı uyumlu olmasına karşın kendi türünde baskın olan erkek diğer erkekleri rahatsız eder. Bu yüzden ya tek yada saldırganlığın farklı hedeflere dağılması için 5 erkek olarak bakılmaları önerilir, dişi erkek oranı 3 erkek 1 dişi olmalıdır.

Akvaryumda lepistes balıkları

Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Actinopterygii
(Işınsal yüzgeçliler)
Takım: Cyprinodontiformes
Familya: Poeciliidae
Cins: Poecilia
Tür: P. reticulata

Akvaryumda balıklardan kolayca yavru alabilmek isteyen her akvarist ‘lepsites balığı’nı beslemiştir. Akvaryum ortamında kolayca üreyebilen, çok çeşitli şartlara uyum sağlayabilen bu balık ülkemiz şartlarında 1 ila 10 lira arasında değişen fiyatlarda satılmaktadır. Ucuz fiyatından dolayı da her akvarist ömürlerinde en az bir defa bu balığı beslemek isterler.
Canlı doğuranlar grubunda yer alan bu balığın Latince ismi ‘Poecilia reticulata’dır. Asıl kökeni Orta Amerika olan Lepistes’ler günümüzde balık üretim çiftliklerinden çoğalıp yayılmaktadır.

Kılıçkuyruk

Kılıç Kuyruk Balığı Hakkında Genel Bilgi :

Parazitlerden kolay etkilenen canlı doğuranlardandır. Dişi erkek ayrımı yüzgeç ve kuyruklar sayesinde tespit edilir. En kolay yöntemi ise kuyruklarındaki uzantıdır. Genel olarak barışçıl canlılardır. Fakat zaman zaman erkekler arasında agresiflik veya farklı türlerin erkeklerini korkutma gibi durumlarda gözlenir. Yaşlı dişilerde dişiliğini kaybetme özelliği vardır ve erkeğe döüşüm gözlenmektedir. Sudaki parazitlerden kolay etkilenip hasta olabilirler. Yem olarak kuru yemlerle besleyebilirsiniz ayrıca iyi bir yosun yiyicisidir. Yosun tabletleri kullanabilirsiniz.

Akvaryum Balık Türleri ve Isimleri

Sevecen baliklar,rengrenk pilastik oyuncaklar misali yüzmeleri, illaki sevdiriyor ve bir merak uyandiriyor.Akvaryum baliklari tabikiç İşte bu balıkların merak edilenleri ve bilinmesi gerekenler hakkında faydalı paylaşımlar.

Üçte ikisi sularla kaplı dünyamızda yaşayan canlıların büyük çoğunluğunu oluşturan balıklar, insanoğlu için her zaman vazgeçilemeyen bir varlık olmuştur. Dünya üzerindeki suların ne denli çok olduğu düşünülürse, balık türlerinin de o kadar fazla olması yadırganacak bir durum değildir. Okyanuslarda yaşayan balıklardan derelere hatta su birikintilerine kadar binlerce balık çeşidi vardır. Akvaryumlarla ilgilenen bizler bu zengin çeşit içerisinde çok küçük sayılabilecek bir bölüm ile ilgilenmemekteyiz.

Akvaryum Sözlüğü

A dan Z mye bir akvaryum sözlüğüne ihtiyacım var diyenlere faydalı olacak bilgiler.

A-Z Sözlük

Abyssal Fishes: Okyanusların çok derinlerinde yaşayan balıklar

Acclimatization: Balığın yeni bir ortama veya farklı ilklim şartlarına adaptasyonu

Acidic (Asidik,Asidite): Su içindeki hidrojen iyonlarının sayısının pH 70 altında olması Ayrıca suyun asidik olması aşırı yemlemeninde işareti olabilir

Actinic (Aktinik): Güneş ve benzeri ışınların kimyasal değişikler meydana getirme özelliği Güneş ışınlarının potosentez için tam bir ışık spekturumu sağlaması

Activated Carbon (Aktif Karbon): Deniz,tatlı su ve sudaki pisliklerin katı karbon tarafından absorbe edilmesi

Adipose Fin (Adipoz Yüzgeç): Kuyruk yüzgeçine yakın, önünde ve sırt yüzgeçin gerisinde bulunan küçük dolgun bir tip yüzgeç Tropheus’larda Adipoz yüzgeç yoktur, genelde yayın balıklarında görülür

Adnate: Yapışmak, birlikte büyümek

Tank özellikleri Nasıl Olmalı?

Balıkseverler ve evine balık almak isteyenler için gerekli tank özelliklerinin nasıl olması gerektiği hakkında bilgiler.

Birçok balık türü küçük tanklarla (20-50 litre) yaşayabilirse de bazı balıklar çok daha büyük hacimli tanklarda (150-500 litre) yaşayabilirler. Besleyeceğiniz balık türlerini ve sayılarını tankınızın kapasitesine göre seçmelisiniz.

Aldığınız balıklar yavru yada genç balıklar ise, büyüdüklerinde (ulaşabilecekleri en büyük boya ulaştıklarında) ne kadar bir su kütlesine ihtiyaç duyarlar, bunu düşünmelisiniz. Benzer şekilde, bazı balık türleri yüksek tanklardan (40 cm. ve üzeri bir yükseklik) hoşlanırlar. burada unutmadan şuna da değinilmelidir; bir fanusun içinde kesinlikle balık beslemeyin. Yuvarlak yapısından ve dar ağız kısmından dolayı balıkların sağlığı açısından zararlı olan fanusları kullanmayın. Sadece yavru balıklar fanusta tutulabilir.

Akvaryum hobisine yeni başlayanların dikkat etmeleri gereken diğer noktalar şunlardır:

Akvaryum Kurulumu Öncesi Yapılması Gerekenler!

Balık almadan önce dikkat edilmesi gerekenler hakkında kısaca bilgiler.

Akvaryum kurulumu öncesinde göz önünde bulundurulması gerekenler

Öncelikle “tatlı su mu akvaryumu mu yoksa tuzlu su akvaryumu mu?” seçimini yapmalısınız. Bu seçimi ilgi alanınıza ve bütçenize göre yapabilirsiniz. Eğer amacınız üretim yapmak ise seçeceğiniz balık türlerinin nasıl ürediğini ve bu süreçte ne gibi şartlara gereksinim duyduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

Akvaryumun Kurulması

Akvaryumda gördüğünüz sevimli balıkların büyüsünde kapılıp kendinize bir akvaryum kurmaya karar verdiniz, öncelikle malzemelerinizi almalısınız. Şimdi küçük bir sualtı dünyası kurmak için olmazsa olmazlara bir bakalım;

1) Akvaryum

2) Hava Pompası

3) Hava taşı

4) Filtre

5) Termometre

6) Rezistans – termostat

7) Hava muslukları yada havanın suya geçişini sağlayacak biçimde delikler açtığınız plastik boru

Halka açık akvaryumlar hakkında

Akvaryumları seyretmek güzeldir.
Rengarenk balıklarla o ahenk insanı alır götürür.
İşte o akvaryumların nasıl aşama ve bakımlar sayesinde o manzaralara sebeb olduğunu bilmeyiz.
Çünkü biz vitrine bakar o anın tadını çıkarırız.

İşte kısaca aklınızda kalabilecek bilgiler.

Halka açık akvaryumlarda birçok balık ve bitki türü sergilenmektedir. Birçok halk akvaryumunda amatör akvaryumcuların sahip olabileceğinden çok büyük birkaç tank ile birlikte çok sayıda tank bulunabilmektedir. En büyük tanklar milyonlarca litre su tutabilmekte ve yunuslar, köpek balıkları ya da beluga balinaları gibi büyük türleri içinde barındırabilmektedir. Su canlıları ve samur ile penguen gibi suda yaşayan canlılar da halk akvaryumlarında sergilenirler.

Ekoloji

Akvaryumlar nasıl olmalı?
Ekolojisi ve hakkında genel bilgiler.

İdeal akvaryum, doğada bulunan ekolojik dengeyi akvaryumun kapalı sistemi içinde tekrarlar. Pratik olarak kusursuz bir dengeyi sağlamak hemen hemen imkânsızdır. Örnek olarak dengeli bir avcı-av ilişkisini en büyük akvaryumlarda bile sağlamak mümkün değildir. Akvaryum sahibi küçük ekosisteminde dengeyi sağlamak için çaba sarf etmelidir.

AKVARYUM BALIKÇILIĞI

Türkiyede ve dünyada akvaryum balıkçılığı ne kadar yaygın?
Akvaryum balıkçılığı hakkında bilgiler.

Georgia Akvaryumu’nda sergilenen tropik akvaryum tankı

Son yorumlar

Balık Ve Hayat

Sadece balıkla beslenip hiçbir gıda eksikliği olmadan yaşam sürdürmek mümkün olduğunu?

Bu şekilde tektip beslenme ile eksiksiz beslenilecek başka bir gıdanın olmadığını BILIYORMUYDUNUZ?

Rabbıme Şükürler Olsun!!!

İçeriği paylaş