faktör

warning: Creating default object from empty value in /home/balik/domains/balikvadisi.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Seçicilik Faktörü Nedir?

Seçicilik faktörü nedir ve hakkında bilgi!

Seçicilik, istenen boyutlarda balığın (büyük balığın) avlanabilmesi ve küçük balıkların av aracından kaçmasını gerektirecek bazı koşulların sağlanmasıdır. Eğer küçük balık av olur ve kaçamazsa gelecek dönemlerde yumurtlayamaz. Bu nedenle stokların azaldığı bilinmektedir.

Bu yüzden seçicilik faktörü önemlidir.

Stokların azalmasına engel olabilmek için ağlarda seçicilik faktörü dediğimiz bir takım hesaplamalar geliştirilmiştir. Ağ göz açıklığının istenen boyutlarda olması ilk koşul olmasına karşın küçük balıkların av aracında meydana gelen yığılmalar sonrasında ağdan kaçamıyor oluşu gibi nedenler seçiciliği azaltır.

Stokların azalmasına neden olan bir diğer faktör ise kullanılan av araçlarının balığın doğal yaşam alanlarına direk veya dolaylı olarak zarar vermesidir. Bu nedenleri sıraladığımızda sürütme ve çevirme ağlarına göre seçiciliği en yüksek olan avcılık yöntemi uzatma ağları ile yapılan avcılıktır.

Son yorumlar

Balık Ve Hayat

Sadece balıkla beslenip hiçbir gıda eksikliği olmadan yaşam sürdürmek mümkün olduğunu?

Bu şekilde tektip beslenme ile eksiksiz beslenilecek başka bir gıdanın olmadığını BILIYORMUYDUNUZ?

Rabbıme Şükürler Olsun!!!

İçeriği paylaş