gırgır avcılığı nedir

warning: Creating default object from empty value in /home/balik/domains/balikvadisi.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Gırgır Avcılığı Nedir?

Gırgır avcılğı nedir ve hakkında kısaca bilgiler.

Pelajik balık sürülerinin etrafının uzun bir ağ ile çevrilip ağın alt kısmının istinga halatı denen bir halatla birleştirilerek balığın dışarı çıkışını engellenmesiyle yapılan avcılık türüdür. Tek veya çift tekneyle yapılabilir. Türkiye’de 1970 lere kadar çift tekneyle yapılırken ekipmanın gelişmesiyle tek tekneyle yapılması yaygınlaşmıştır.

Gırgır avcılığında elde edilen av miktarını etkileyen pek çok faktör bulunur.

-Balık miktarı

-Balık sürülerinin yayılışı

-Oşinografik şartlar

-Balık avlama teknik ve kapasitesi

Sadece havanın iyi olması ve balığın bol olması avcılığın başarılı olacağının garantisini vermez. Ağın iyi durumda olması, avlanacak türe göre donatılmış olması, tekne ile seyir araç gereçlerinin durumu ve kullanılış biçimleri ve balığın ağdan alınış şekli avın başarısını etkilemektedir.

Gırgır Avcılığı

Gırgır avcılığı hakkında öerak edilen bilgiler.Gırgır avcılğı nedir?
Kısaca anlatırsak şu şekilde sıralanablir.

Ülkemiz su ürünleri avcılığının büyük kısmı, alanları toplamı 24.607.200 hektar olan denizlerden sağlanır. Bu denizlerde avlanana türlerin %80-90’ı pelajik(yüzeyde yada orta su seviyesinde yaşayan dipte yaşamayan) türlerden oluşur. Bahsedilen pelajk türlerin avlanmasında dünyada en çok kabul gören yöntem ülkemizde gırgır avcılığı ismiyle kullanılır.

Türkiye’de balık avcılığının %92-96’sı Karadeniz ve Marmara’da yapılır, ve bu denizlerde yapılan avcılığın büyük bölümünde gırgır avcıları rol oynar. Karadeniz’den sonra en büyük balık avcılığı Marmara’da yapılır. Buradaki avcılık miktarını artıran en önemli etken ise gırgır avcılığıdır.

Son yorumlar

Balık Ve Hayat

Sadece balıkla beslenip hiçbir gıda eksikliği olmadan yaşam sürdürmek mümkün olduğunu?

Bu şekilde tektip beslenme ile eksiksiz beslenilecek başka bir gıdanın olmadığını BILIYORMUYDUNUZ?

Rabbıme Şükürler Olsun!!!

İçeriği paylaş