nedir

warning: Creating default object from empty value in /home/balik/domains/balikvadisi.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Omega Nedir? Hakkında Bilgi!!

OImega nedir?Ne işimize yarar?merak edilenler ve biklinmesi gerekenler;

Omega adı akla bilim kurguyu getiriyor. Oysa ismini kimyasal yapısından almış. Halk arasında “balıkyağı” olarak bilinen Omega-3 ile bitkisel yağlarda bulunan Omega-6 yağ asitleri döllenme anından başlayarak anne karnından itibaren yaşam boyunca vücudumuzdaki doku hücrelerinin önemli yapı taşlarını oluşturuyorlar. Bağışıklık sistemini güçlendirerek kalp, kanser, romatoit artrid ve sedef hastalıklarından koruma sağlıyor.

Bilim adamlarının benzersiz ve güçlü ilaç olarak adlandırdıkları Omega-3 yağ asitleri olmadan “beden çöker” demek hiç de abartılı olmaz. Çünkü bu yağ asitleri hücrelerin davranışını kontrol ediyor ve her hücre nasıl işliyorsa, bedenin tümü de öyle işliyor. Hücrelerin her birindeki en ufak bir yağ asidi dengesizliği, onların çıldırmalarına ve tüm bedende kaos ortamı oluşturmalarına yol açıyor.

Seçicilik Faktörü Nedir?

Seçicilik faktörü nedir ve hakkında bilgi!

Seçicilik, istenen boyutlarda balığın (büyük balığın) avlanabilmesi ve küçük balıkların av aracından kaçmasını gerektirecek bazı koşulların sağlanmasıdır. Eğer küçük balık av olur ve kaçamazsa gelecek dönemlerde yumurtlayamaz. Bu nedenle stokların azaldığı bilinmektedir.

Bu yüzden seçicilik faktörü önemlidir.

Stokların azalmasına engel olabilmek için ağlarda seçicilik faktörü dediğimiz bir takım hesaplamalar geliştirilmiştir. Ağ göz açıklığının istenen boyutlarda olması ilk koşul olmasına karşın küçük balıkların av aracında meydana gelen yığılmalar sonrasında ağdan kaçamıyor oluşu gibi nedenler seçiciliği azaltır.

Stokların azalmasına neden olan bir diğer faktör ise kullanılan av araçlarının balığın doğal yaşam alanlarına direk veya dolaylı olarak zarar vermesidir. Bu nedenleri sıraladığımızda sürütme ve çevirme ağlarına göre seçiciliği en yüksek olan avcılık yöntemi uzatma ağları ile yapılan avcılıktır.

Amatör Balıkçı ve Balıkçılık Nedir?

Balıkçılık kadar, amatör balıkçılarda çoğaldı.
Kurallara ve yasalara ne kadar dikkatliyız acaba.
Yevk için bilinçsiz avcılık yapmayalım.

Amatör Balıkçılık nedir?
Sadece rekreasyon, spor veya dinlence amacıyla
yapılan, maddi ve ticari kazanç gayesi gütmeyen,
avlanılan ürünün satılmadığı balıkçılık
etkinliğidir.

Amatör Balıkçı nedir?
Amatör balıkçılık etkinliğinde bulunan gerçek
kişiyi ifade etmektedir.

Yurdumuzda bugünkü yasal koşullara göre

AMATÖR BALIKÇILIK Hakkında

• Yalnız olta veya zıpkınla, kıyıdan ya da tekne ile amatör balık avcılığı yapılabilir.

• Amatör balıkçılıkta yemlik ağ (boyu en fazla 5 mt. ye kadar) ve göz açıklığı 28mm.den küçük olmamak koşuluyla, sadece denizlerimizde serpme ağı kullanılabilir.

Belirtilen ağların dışında;
Tüm ağ türleri, tırıvırı, pinter, sepet, parakete, küspe, zehir, balık otu, elektrik akımı ve dinamit kullanarak avlanmak yasaktır.

Balıkçılık Nedir?

Balıkçılık günümüzde bülünen bir meslek olarak tanınır.
Oysa kimine göre ekmek parasıyken balıkçılık.Birçoğuda zevk için balıkçılık peşindedir.Hatta çoğularına göre bir tutkudur balıkçılık.

Balıkçılık doğal döngü içinde yaşayan deniz canlılarının avlanmasıyla olduğu kadar bu canlıların yapay bir şekilde üretilmesiyle de yakından ilgilidir. Yapay denizlerde veya havuzlarda üretilen balık ve diğer deniz canlıları, günümüzde balıkçılık sektörünün en büyük kollarından biri haline gelmiştir. Arkeologlar yaptıkları araştırmalarda M.Ö. 3 bin yılına tarihlenen kemikten yapılma olta iğneleri bulmuştur ki, bu kalıntılar insanların binlerce yıldır balık avladığını göstermektedir. Bu nedenle balıkçılığın neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir uğraş olduğunu söylemek mümkündür.

Son yorumlar

Balık Ve Hayat

Sadece balıkla beslenip hiçbir gıda eksikliği olmadan yaşam sürdürmek mümkün olduğunu?

Bu şekilde tektip beslenme ile eksiksiz beslenilecek başka bir gıdanın olmadığını BILIYORMUYDUNUZ?

Rabbıme Şükürler Olsun!!!

İçeriği paylaş