olta

warning: Creating default object from empty value in /home/balik/domains/balikvadisi.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

KIBRIS OLTASI

Kıbrıs oltası nedir?
Ne işe yarar?
Gibi soruların cevabı kısac şu şekilde.

Deniz kıyılarında kurnaz ve ürkek gezinen kefalleri avlamak için kullanılan, bir olta takımıdır. 40 ile 50 m. arası olta olarak kullanılacak 30-35 numara misina ister makaraya, ister mantar plaka veya kasnak üzerine sarılır.

Oltanın sonuna 3-4 numara klipsli, kilitli, fırdöndü bağlanır. Bundan sonraki bölüm biraz zahmetli olup emek ister. Ancak doğru yapılırsa sonuç kesindir. 12 ile 15 arası 4 veya 5 numara galvaniz çapari iğnesi, 30-35 numara misinadan 10 cm’lik köstekler kesilerek bağlanır.

Bedeni oluşturmak için 50 cm boyunda ve 30-35 numara misina kesilerek bir ucuna kasa ilmeği atılır. İlmekten sonraki kısma iğne bağlanmış köstekler birbirlerinin arasında 1.5-2 cm’lik aralıklarla ve köstek boyu 3-4 cm kalacak şekilde kazık bağı (syf. 23, şekil 5) ile bağlanır.

SİNEK OLTASI

Sinek oltaları hakkında bilgi.
Kısaca anlatacak olursak.

Bizde, daha çok sinek oltası diye anılan, ancak, yemli olta, ya da düz olta da denilen bir olta takımıdır. Hazırlanışı son derece basittir. Tüm amatör balıkçılar, avcılığa başladıklarında ilk kez sinek oltası ile tanışırlar. 25 Numara bedene 20 numara üç adet köstek bağlanır.

Kösteklerin ucuna adına sinek iğnesi denilen en küçük iğneler bağlanır.

Kösteklerin bağlı olduğu beden, mantara bağlı bedene, çapari takımında olduğu gibi bağlandıktan sonra, dip iğnenin altındaki kasaya da ufak bir iskandil takılarak takım meydana getirilir. İskele başlarında yapılan avcılık için en ideal takımdır.

ÇARPMA

Çarpma hakkında kısaca bilinmesi gereknler.

Büyük boy balıkların sürüler halinde olduğu zamanlarda çarpma zokası tabir edilen, dörtlü çengel gibi iğnesi olan zokalardan bir adet alınarak, seğirtme zokası gibi olta takımı yapılır.

Balıkların kabardığı, sıkıştığı mahallerde hiç yem kullanmadan, oltayı suya salıp kuvvetlice çalınarak yapılan bir av şeklidir. Olta çalınınca, sürü içine giren zoka balıkların çeşitli yerlerine takılarak balıkları avlar.

Bu tür avcılıkta balıklar kuyruklarından, sırtlarından, kafalarından takılarak gelirler. Onun için oltayı zorlarlar. Kalın olta takımı kullanmak gerekir. Torik, lüfer, palamut avcılığında kullanılır.

PARAKETE

parakete nedir ve hakkında kısaca bilinmesi layım olacak bilgiler.
Balık tutmamızda yardımcı olacak bilgiler diyebiliriz.

Bedeninin üzerinde, 100-200 arasında değişen köstekler bulunan çok iğneli ve yemli bir av aracıdır.

KAŞIK OLTALARI

Olta çeşitlerinden kaşık oltaları hakkında kısaca anlatmak gerekirse.

Kaşık oltaları, zokaların bir başka türüdür. Elips şeklinde, ya da balık şekli verilmiş, uzun, yassı, üzerleri kromajlı saçtan yapılmış, yemsiz olarak kullanılan aletlerdir.

Bir ucundaki halkaya, dörtlü bir zoka, öbür ucundaki fırdöndüye de genellikle 15-20 cm. uzunluğunda hazır satılan çelik beden bağlanır. Çünkü kaşık oltaları, daha çok yırtıcı ve keskin dişli balıklar içindir. Sinarit, lüfer ile göllerde turna gibi. Bu balıklar zokaya takıldıklarında, bedeni keserek koparabilirler.

UZUN OLTALAR

oltalarda kendince birçok şekle girebilirler.Yani birçok çeşitiyle karşılasmak mümkündür.
Şimdi uzun oltalar hakkındaki kısaca merak edilenler.

Avlanılacak balığın cinsine göre 0.30-0.50 kalınlıktaki misinadan 40-50 kulaçlık bir parça bir mantara bağlanır. Misinanın ucuna 15-20 cm. uzunluğunda bir kasa yapılır. Daha önceki takımlarda da anlattığımız gibi kasa, olta ucuna çift düğüm atılarak oltanın halka haline getirilmesidir. Kasaya gene avlanacak lüfer türünün cinsine göre değişen büyüklükte (1.5 - 2.5 cm.) bir fırdöndü bağlanır.

Fırdöndünün diğer ucuna ise ek bir beden daha bağlanır. Ek beden oltanın aynı kalınlığında ve 75 cm. uzunluğunda olur. Ek bedenin ucuna ikinci bir fırdöndü daha bağlanır. Bu fırdöndünün boş ucuna da esas beden bağlanır.
Tamamlanmış olan olta ve beden bağlantılarından sonra kasanın hemen altına da bir yaprak kurşun bağlanır. Böylece ucunda iğne bulunmayan bir takım elde edilmiş olur.

Olta Nedir?

olta var yine o oltanın bir çok çeşidi var.
oltalar hakında ne kadar bilgiye sahibiz.

Olta: Balık avlamak için kullanılan düzeneğe verilen genel isime olta denir.

Genel anlamıyla; iğne, misina, fırdöndü, kamış, makine, ağırlık olarak kurşun ve yüzdürücü olarak da şamandıra ve oltaya bağlanan çeşitli renkli tüylerden meydana gelen balık tutmaya yarayan ve de yukarıda saydığımız parçaları oluşturan bir mekanik takımdır.

Oltanın bölümleri ise; ( bildiğimiz gümüş grisi renkte veya siyahi mor renkteki, sarı, yeşil, kırmızı renkte olan) iğne dediğimiz uç kısmı, boyun dediğimiz dirsek kısmı, beden dediğimiz sırt kısmı ve diğer çeşitli olta cinsleri bir oltanın bölümlerini oluşturmaktadır.
Bunların haricinde bir de ZOKA'lar vardır. Zoka da, balıkçılıkta, büyük balıkların yakalanmasında kullandığımız ucu değişik numaralardaki iğneli olan değişik kurşun parçasıdır.

Bunlar da;Yünlü, Sırtı, Çapari, Çarpma, Seğirtme ve Kaşık oltasıdır.

3-DOĞRU TAKIMLA OLMAK:

Malzeme ve takımlar tam olması tabiki hem işini kolaylaştırır.Daha iyi verimli sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Oltalar ve olta kancasının büyüklüğüne bağlı olarak av aracının en etkin olduğu ve av aracıyla karşılaşan balıkların en yüksek oranda yakalandığı belirli bir balık boyu vardır.
Bu boydan daha küçük ve daha büyük balıkların yakalanma şansları azalır.Yani bu tür av araçları belirli bir boydan küçük balıkları yakalayamadıkları gibi çok büyük balıkları da yakalayamazlar.

Bu nedenle genel olarak; kanca büyüklüğü avlamak istediğimiz balığa göre ayarlanırsa küçük balıkları avlamaktan kurtulabileceğimiz gibi, daha büyük balıkları yakalama şansımız da artacaktır.

Balıkçılık

Balıkçılık üzerine ne varsa ulaşabileceğiniz bilgiler.

Son yorumlar

Balık Ve Hayat

Sadece balıkla beslenip hiçbir gıda eksikliği olmadan yaşam sürdürmek mümkün olduğunu?

Bu şekilde tektip beslenme ile eksiksiz beslenilecek başka bir gıdanın olmadığını BILIYORMUYDUNUZ?

Rabbıme Şükürler Olsun!!!

İçeriği paylaş