palamut

warning: Creating default object from empty value in /home/balik/domains/balikvadisi.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

PALAMUT BALIKLARI

Palamut baliklari hakkinda bir cok cesit var.Peki bu baliklar hakkinda kisaca bilgi edinemye nedersiniz?Iste palamut hakkinda bilgiler,

MALTA PALAMUDU ( Naucrates ductor )

Eskiden gemilerin altında, genelde köpek balıklarına eşlik ederek yüzen, bu nedenle pilot balığı da denen çevik hareketli bir balıktır. Ortalama 40 cm. boyda olur. Sıcak ve ılıman denizleri sever, yosunlar, deniz kurtları, kabuklular ve özellikle köpekbalıklarından arta kalanlarla beslenir. Sonbaharla kış ayları arasında üreme yapar. Etinin gıda değeri yoktur.

PALAMUT TORİK ( Sarda sarda )

Fırında Palamut

Firinda palamut tarifi su sekilde,
Malzemesi:

2 tane palamut
2 tane domates
1 tane limon
2 tane çarliston biber (veya acı olmayan yeşil sivri biber)
Sıvı yağ
Tuz
Karabiber

Yapılışı:
Palamutların bağırsakları temizlenip çıkarıldıktan sonra kafaları ve kuyrukları kesilerek ayrılırlar. Balık, bir tarafı kılçıklı, diğer tarafı kılçıksız olmak üzere fileto olarak ikiye ayrılir. İyice yıkandıktan sonra hafifce tuzlanır ve biberlenir.
Bir kenerda 20 dakika kadar dinlendirilir.
Balıkları alacak bir tepsi yağlandıktan sonra palamutlar derili kısımları tavaya gelecek tarzda yerlestirilir. Üzerlerine çekirdekleri çıkarılmış ve halkalar halinde kesilmiş domates, halka halinde kesilmiş limon ve soğan yerleştirilir. Çekirdekleri çıkarılmış ve uzunlamasına kesilmiş biberler de yerleºtirilir. Orta hararetli (yaklaşık 180-200oC) fırında 45-50 dakika pişirildikten sonra afiyetle yenir..
Sıcak servis yapılır.

Not: Aynı yemek alaturka kiremit üzerinde de yapılabilir.

Kağıtta Palamut

Palamut nasil pisirilir diyenlere iste tarifi,
Malzemeleri:

2 adet palamut
4 adet kuru soğan
8 diş sarımsak
4 tane domates
1 demet maydanoz
8 adet defne yaprağı
4 yemek kaşığı zeytinyağı
Tuz
Karabiber
8 adet yağlı kağıt yeterli,

Yapılışı:
Palamutları ayıplayıp kafa ve kuyruklarını ayırdıktan sonra fileto çıkarın. Yağlı kağıtları ikiºer ikişer üst üste koyduktan sonra her yağlı kağıda bir adet filetoyu yerleştirin. Üzerine halka halka kesilmiş soğan, dilimlenmiş ve çekirdeği çıkarılmış domates, soyulmuş sarımsak ve çekirdekleri çıkarılıp uzunlamasına dilimlenmiş yeşil biberleri ve defne yapraklarını yerleºtirin. Tuz, biber ve zeytinyağını (balık başına 1 kaşık) ekleyip kağıtları sıkıca kapatın. 160oC’a ısıtılmış fırında 30 dakika pişirin. Bukadar basit ve lezzetli bir tarif.
Sıcak servis yapınız.Afiyet olsun.
Bu yemeğe uygun diğer balıklar ise:
Kofana, minekop, çipura,karagöz, tekir, barbunya, kalan (dilimlenmiş olmali)

Son yorumlar

Balık Ve Hayat

Sadece balıkla beslenip hiçbir gıda eksikliği olmadan yaşam sürdürmek mümkün olduğunu?

Bu şekilde tektip beslenme ile eksiksiz beslenilecek başka bir gıdanın olmadığını BILIYORMUYDUNUZ?

Rabbıme Şükürler Olsun!!!

İçeriği paylaş