levrek

warning: Creating default object from empty value in /home/balik/domains/balikvadisi.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Levrek

LEVREK ( Dicentrarhus labrax )diger adiyla parantez icindeki gibi adlandirilan levrek hakkinda kisaca ve gerkli bilgiler su sekilde siralanabilir.

Denizlerimizde ve denizlerin nehirlerle karışımı acısu bölgelerinde yaşar. Hani ailesindendir. Fazla gezici olmayan Levrek yerli balıklardan sayılır. Gençken gruplar halinde sonraları tek başına yaşar. Yaşam ortamı karanlık ve kuytu yerlerdir. Bu nedenle kaya oyukları veya gemi batıklarında yuvalanır. Yaklaşık 20 yıllık yaşamı olabilen Levrek ortalama 50 - 60 cm. den 1 m. boy ve 10 - 12 kg. ağırlığa kadar erişebilir. 40 cm. den küçüklerine İspendek denir. Küçük yavru balıklarla beslenir. Ocak - Mart arasında 500 000 - 2 000 000 yumurta dökerek yüksek bir üreme gösterirler. Eti en lezzetli balıkların başında gelir. Bu nedenle ekonomik değeri çok yüksektir.

Ekolojik Özellikleri

Tatlısu balıkları hakkinda genel bilgiler

Levkit balığı (Rutilus fiisii)

​ Karadenizin doğu ve batısıyla Trakyadaki nehirler ve bu nehirlerin denizle karışımı acısu bölgelrinde yaşar. Genelde 40-50, en çok 70 cm. boy ve 5 kg. ağırlıkta olabilir. Küçük balılar, kurtlar ve böcek yumurtalarıyla beslenir. Nisan - Mayıs aylarında nehirlerin içlerine ve göllere girerek üreme yapar. Etinin gıda yönüyle ekonomik değeri olduğu gibi amatör olta avcıları için de kıymetlidir.

HOROZBINA (Blennius fluviatilis)

Tuzlu Balık Tarifi

Iste tuzlu balik tarifi,
Malzemesi:

1 adet (asgari 1 kg) levrek
2 kg tuz (tercihan diºli sanayi tuzu yoksa sofra tuzu)
Karabiber
Aluminyum folyo
Sos için:
yarim çay bardağı limon suyu
yarm çay bardağı zeytinyağı
1 çay kaşığı çok ince kıyılmış maydanoz
Yapılışı:
Balıkçıdan karnı temizlenmis ancak pulları temizlenmemiş olarak aldığınız levreği tekrar kanları gidinceye kadar iyice yıkayınız ve sularının süzülmesi için kenara koyun. Suyu süzülmüş levreklerin içini ve dışını tuzlayınız karabiberleyiniz ve oda sıcaklığında 20-25 dakika kadar dinlendiriniz (marine edin).
Balıkları alacak büyüklükteki fırın tepsisine aluminyum folyoyu serin. Tuzun üçte birini folyonun üstüne, balık büyüklüğünü biraz geçicek tarzda serip üzerine balığı yerleştirin. Balığın yarılmış olan karnını küçük bir folyo parçası ile kapatın. Kalan tuzu balığın tamamını kalınca örtücek tarzda döküp elinizle şekillendirin.

Kağıtta Levrek

Kagitta levrek nasil yapilir diyenlere ist tarifi,
Malzemesi:

1 kg (2 ila 3 adet) levrek (deniz levreği)
1 çay bardağı su
1/2 çay bardağı zeytinyağı
1 baş kuru soğan
1 adet limon
Tuz
Karabiber
Yağlı kağıt

Yapılışı:
Balıkçıdan karnı ve pulları temizlenmiş olarak aldığınız levrekleri tekrar kanları gidinceye kadar iyice yıkayınız ve sularının süzülmesi için kenara koyun.
Suyu süzülmüş levreklerin içini ve dışını tuzlayınız karabiberleyiniz ve oda sıcaklığında 20-25 dakika kadar dinlendiriniz (marine edin).
Balıkları alacak büyüklükteki fırın tepsisine, balıkların üstünü örtebilecek büyüklükte bir yağlı kağıdı seriniz. Halkalar halinde kestiğiniz soğanları kağıdın üzerine, balıkların alt kısımlarının kağıda temasına mani olacak tarzda diziniz. Soğanların üzerine balıkları bir ters, bir yüz olarak yerleştiriniz.

Son yorumlar

Balık Ve Hayat

Sadece balıkla beslenip hiçbir gıda eksikliği olmadan yaşam sürdürmek mümkün olduğunu?

Bu şekilde tektip beslenme ile eksiksiz beslenilecek başka bir gıdanın olmadığını BILIYORMUYDUNUZ?

Rabbıme Şükürler Olsun!!!

İçeriği paylaş