orfoz balıkları

warning: Creating default object from empty value in /home/balik/domains/balikvadisi.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Orfoz balıkları ve Özellikleri

ORFOZ (Epinephelus guaza)

Hani türünden ve levrekle akrabadır. Ortalama 60-70 santimetreden 1-1,5 metre boy ve 30-40 kilogram ağırlığa erişebilir.
Ege ve Akdeniz balığıdır. Taşlık, kumluk ve yosunlu sahil bölgelerinin 8 metreden 150 metre derinliklerine kadar yalnız yaşar. Etoburdur. İrili, ufaklı kabuklular ve yumuşakçalarla beslenir.
Eti çok lezzetli olmakla beraber yaşlıları kuru ve lifli olur. Denizlerimizde az bulunmasına rağmen sualtı zıpkın avcıları tarafından türün yaşamı açısından tehlikeli bir şekilde tüketilmektedir.

Orfoz Balıklarıda Yok Olmaya Başlayanlar Gurubunda mı?

Bazen zevk uğruna bilinçsizce yapılan hatalar malesef ne gibi nesillerin yok olmasına yüz tutmaktadır.
Bilinenler bu kadar olsa bilinmeyen ne gerçek zararlı yaşam tarzlarıyla yok olan hayatın farkındalar.

yarının farkında olmadan bize verilen şu dünyada nice hayatları görmemişler gibi söndürmek doğal yaşama saygısızlıktan çok katliam gibi bi şey.

İşte bu hayatta yine yok olmaya mahkum kalan orfoz balıkları ve diğerleri gibi.

Ege ve Akdeniz'de sürdürülen çalışmalarda 43 balık türünün hesapsız avlanma ve kirlilik yüzünden yok olduğu, 22 balık türünün ise tehlike altında bulunduğu belirtildi. Orfoz balığı da listede.

Doğayı Koruma Örgütü (IUCN) 519 balık türü hakkında araştırma yaptı ve ilk kez Akdeniz balıklarıyla ilgili kırmızı bir liste yayımladı.

Son yorumlar

Balık Ve Hayat

Sadece balıkla beslenip hiçbir gıda eksikliği olmadan yaşam sürdürmek mümkün olduğunu?

Bu şekilde tektip beslenme ile eksiksiz beslenilecek başka bir gıdanın olmadığını BILIYORMUYDUNUZ?

Rabbıme Şükürler Olsun!!!

İçeriği paylaş